Game Jam İpuçları

Posted by | Common | One Comment

Her sene Ocak aynın son haftasonunda bütün Dünya’nın aynı anda katıldığı bir game jam düzenlenir. Global Game Jam (GGJ) ismiyle bilinen bu etkinlikte katılımcılar fiziksel bir ortamda buluşarak verilen bir tema üzerine 48 saat içinde oyun geliştirir / geliştirmeye çalışır.

Oyun geliştiriciler için Ocak ayının ayrı bir yeri vardır yani. Şahsen ben heyecanla beklerim GGJ tarihinin gelmesini. 4 defa GGJ’ye, sayısız defa başka game jam’lere katıldım. GDT aracılığıyla pek çok online / offline jam düzenleme imkanım da oldu. O yüzden pek sevgili Uğurcan’ın ortaya attığı fikir üzerine ilk defa katılacak / katılmayı düşünen geliştiriciler için bir kaç önemli ipucu yazmaya karar verdim.

 • Game jam’de geliştireceğiniz projeler için ön hazırlık yapmayın. İlla bir şey yapmak istiyorsanız kendi kendinize ya da arkadaşlarınızla mini jamler düzenleyin. Rastgele tema bulmak için şuraya ya da şuraya bakabilirsiniz.

Yarışma formatına dönüştürülmüş bazı jam’lerde önceden hazırlık yapan geliştiriciler görüyorum sosyal medyada. Özünde dayanışma, yardımlaşma, sosyalleşme, yaratıcı fikirler üretme ve öğrenme olan bir etkinliğin önceden hazırlık yapılan bir yarışmaya dönüşmesi çok acı, yapmayın.  (Hazırlıktan kastım, nasıl bir oyun geliştireceğini çoktan kafasında belirlemek ve assetleri oluşturmaya başlamak gibi şeyler.)

 • Kendinizi herhangi bir araçla sınırlamayın. En iyi unity biliyorsunuz diye jam sırasında oyununuzu unity ile geliştirmek zorunda değilsiniz. Jam’ler yeni şeyler deneyimlemek için çok verimli yerler, çünkü çevrenizde takıldığınız zaman size yardımcı olabilecek bir sürü geliştirici bulabilirsiniz.

Aynı şey tasarımcılar için de geçerli. Pixel art konusunda deneyiminiz var diye jam sırasında pixel art yapmak zorunda değilsiniz. Şartlar, tema, karar kılınan proje hatta tamamen keyfi olarak vektörel çizmek isteyebilir, 3d içerik hazırlamanıza ihtiyaç duyulabilir. Sınırlarınızı aşmaya çalışın.

Ve oyun tasarımcıları… Biz geçen sene GGJ@Bug’da Hangimiz isminde bir kart oyunu yaptık, bu sene sınırlarımızı biraz daha genişletelim, sadece bilgisayar oyunlarına odaklanmayalım.

 • Jam’in diğer katılımcılarla aranızda bir yarışma olmadığını her zaman hatırlayın. Fakat, jam’leri kendi içinizde bir yarışmaya dönüştürebilirsiniz. Şahsen ben katıldığım her jam’de daha iyisini yapmaya çalışıyorum. Evet daha çok yorulacaksınız ama jam’in sonunda ortaya çıkardığınız ürüne baktığınızda kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. “Nasılsa yarışma değil, ucunda ödül de yok!” gibi bir düşünceyle girişmeyin işe, 2 gün boyunca bütün kalbinizi verin oyununuza.
 • Hangi disiplinden olursanız olun mutlaka oyun tasarımının içinde yer alın. Alınan kararları tartışın, müdahele edin, tabi bunları yaparken takım arkadaşlarınıza karşı her zaman saygılı olun ve nerede geri adım atmanız gerektiğini de bilin.
 • Yeni insanlarla tanışmayı ve keyifli vakit geçirmeyi unutmayın. Başaramamaktan korkmayın. Başaramadığınız için sizi kimsenin yargılamayacağı nadir yerlerden birindesiniz.

Bazı diğer şahane insanlar da kendi ipuçlarını paylaştı, onlara da göz atmayı ihmal etmeyin. Herkesin oldukça fazla jam tecrübesi olmasına rağmen ipuçlarının kişiden kişiye değiştiğini göreceksiniz. Bu da demek oluyor ki bu işte pek doğrular yanlışlar yok, işinize geldiği kadarını alıp kendi yolunuzu çizmeniz gerekiyor. Reçelle kalın!

Talha Kaya: http://talhakayagames.tumblr.com/post/106833512764
Uğurcan Orçun: http://blog.ugurcanorcun.com/ggj-2015/
Ahmet Kamil Keleş: http://reverieriver.blogspot.com.tr/…/…/ggj-tavsiyeleri.html
Serkan Pekçetin: http://serkan3k.wordpress.com/2015/01/07/ggj-ocu-degildir/

robots_content

Doğru Soruları Sormak

Posted by | Oyun Geliştirme, Oyun Tasarımı | 2 Comments

Kendine doğru soruları sormayı çok önemsemez insanoğlu. Çünkü sorudan bağımsız olarak verdiğimiz cevaplara aşık olmayı çok severiz. Halbuki sorusu doğru olmadıkça, değeri de olmaz cevabın – en mükemmeli de olsa.

Oyun geliştirmenin her aşamasında yaşanır bu sıkıntı. Görsel tasarımcı kaliteli bir eser ortaya koyduğunda hemen aşık olur işine. Çok kolaydır bir programcının eklediği bir feature ile kendi zekasına hayran kalması. Ya da bir bestecinin, yaptığı bir müzikle kendini başka diyarlarda bulması. Kısaca herkes çözüm üretebilir bir probleme, ya da şöyle söyleyelim: her çözüm, bir soru yaratabilir kendisine.

Benim gözümde iyi bir oyun tasarımı, her yönüyle doğru soruları sormayı başarmalıdır. Kaliteden önce bütünlük gelmelidir. Anlattığı bir dert olmalı, bu derde oyuncuları ortak etmelidir. Cevap üretmekten çok  soru sordurmalı, başarıya götürmeden önce biraz rahatsız etmelidir. Her çözümün bir bedeli olmalıdır. Bu sayede anlam kazanır.

Roby’i tasarlama ve geliştirme sürecinde buna özellikle dikkat etmeye çalışıyoruz.  Henüz cevabını bulamadığımız pek çok soru var aklımızda, ama işin keyifli kısmı bu aslında.  Sorular tatmin edici olduğu sürece, cevapların bir anda oluşmasına da ihtiyaç yok, herşey zamanla…

Her hafta Roby’den bahsetmeyi, görseller paylaşmayı, biraz da derdimizi anlatmayı planladık. Haftaya yine buradayız kısmetse.

 

2013-03-23 18_49_51-menu

Starting New Devlog Series: Roby

Posted by | Game Development | No Comments

Okay, here’s the deal: I’ll write more about the progress of my newest game. It’s called Roby for now. But it will change, so don’t fall in love with the name.

Roby is a roguelike shooter where our main character is a cowboy robot with a heart. Yeah, our keywords are: guns, robots, hearts, western, duel

I will keep the first post really simple, listing the main features of the game. I will be explaining those in details later.

– Quick battles:  One of the most important feature I want Roby to have is really quick and tense battles. Every encouter should end around 10 seconds.

– Different control scheme: Almost every shoot ’em up game on mobile uses dual stick controller with the option of auto-attack. Roby won’t have that.

– Rogue-like elements: Nothing new here, the game will feature rogue-like elements like perma-death & upgrade pools.

– Enemy Upgrade system: The game will feature an enemy upgrade system where the enemy units will evolve differently during every game session.

– Story: I know that only a small portion of mobile players really care about the story behind games but I don’t care. I want Roby to have a good story behind and will do my best to build that.

That’s all for now! I will talk about the combat mechanics and control scheme in details next week.

atm_media_featured

Medyada All That Matters

Posted by | Medya, Oyun Geliştirme | 2 Comments

Walter ve ailesi yerli ve yabancı medyada hiç beklemediğim kadar yer edindi kendine. Oyun, pek çok inceleme sitesinde haber olarak düşüldü, harika incelemeler yapıldı, takip edemeyeceğim kadar çok yorum aldı. Oyun geliştirmeyi bir sihirbazlık numarasına benzetirsek işte bu kısım son perde. Alkışları topladığımız prestij kısmı. Bir oyun geliştirici olarak bu heyecanı yaşamak kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel ve gurur verici. Bunu sizlerle de paylaşmak istedim. İşte Türk oyun medyasından yakaladığım kareler.

[hr/]

Oyungezer: All That Matters yayınlanır yayınlanmaz OGZ Online’da haber düştükleri gibi bir de benimle röportaj yaparak derginin Şubat 2012 sayısında tam sayfa olarak yayınladılar. Ne kadar teşekkür etsem az.

(Yandaki fotoğraflara basarak büyütülmüş hallerine bakabilirsiniz.)

Ayrıca OGZ Online sitesinde ki haber için tıklayınız.

[hr/]

Level: Derginin Şubat 2012 sayısında bağımsız oyunlar köşesinde All That Matters’a yer vererek küçük bir inceleme yaptılar.

Karşılaştığım All That Matters’a puan veren tek mecra olarak bu kadar yüksek bir puana layık gördükleri için teşekkür ediyorum. (Bu durumda oyunun metacritic skoru 9.1 olmuş oluyor değil mi? 😛 )

[hr/]

 

Konsol Üssü: Severek ve çıkacak her yeni incelemeyi merakla takip ettiğim Konsol Üssü sitesinin oyun hakkındaki haberi ve Murat abi ile yaptığım “yerli malı” programında ki röportajımız.

(Dikkat! Aşırı seviyede heyecan içerir.)

Haber için tıklayınız.
Röportaj için tıklayınız.

[hr/]

Merlin’in Kazanı: Bookmark’ımdan düşmeyen, takipçisi olduğum bir başka oyun inceleme sitesi (ve aslında çok daha fazlası) Merlin’in Kazanı da “All That Matters yakıyor.” başlığıyla bir haber yaptı.

Haber için tıklayınız.

[hr/]

Bölüm Sonu Canavarı: BSC’de oyunla ilgili güzel bir haber paylaştı. Site’de 200’ün üzerinde yorum geldi ve özellikle dil yüzünden çok ilginç tartışmalara sebep oldu, ben de sitede bir açıklama yapma gereği duydum. Bazı arkadaşlarımız oyun Türkçe olmadıktan sonra kesinlikle destek vermeyeceklerini söylemiş. Eh, iyi ki oyun bedava, herhangi bir flash oyun portalından oynayabilirsiniz.

Haber için tıklayınız.

[hr/]

Dijital Oyun Kültürü: Dijital Oyun Kültüründe Işık Barış Fidaner abimiz tarafından oyunla ilgili ilginç ve derinlemesine bir inceleme yazısı yapıldı. Sonrasında Kemal Akay ile güzel bir röportaj yaptık. All That Matters hakkında yaptığım ilk röportaj bu oldu.

İnceleme yazısı için tıklayınız.
Röportaj için tıklayınız.

 

 

[hr/]

Tom’s Oyun: Dürüst olmak gerekirse Tom’s Oyun sitesinde oyun incelemeleri yazan Uğur abiyi oyunuma bakması için az darlamadım. 🙂 Ve itiraf edeyim, incelemesini okuyup bitirdiğimde gözümden bir damla yaş süzüldü. (man tear)

İnceleme için tıklayınız.

[hr/]

WASD Oyuncu: Mert Civek’in düştüğü güzel habere şuradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Fareler Oyunda: Mehmet abi’nin yazdığı keyifli haber için buraya alalım.

 

[hr/]

Jay is Games: Son olarak yabancı medyadan bir inceleme yazısı paylaşayım. JayIsGames gündelik oyun incelemeleri yapan bir site. Daha önceki oyunlarımla ilgili incelemeler de yapmışlardı. All That Matters incelemesi de beni çok duygulandırdı ve aynı anda mutlu etti. Oyun içine sakladığım pek çok noktayı anlamış olmaları çok güzel.

İnceleme için tıklayınız.

[hr/]

 

Oyunu haber yapan, inceleme yazan, arkadaşlarına anlatan, yorum yapan, oynayan herkese bir kere daha çok teşekkür ediyorum!

All That Matters’la ilgili olarak geriye son bir günlük yazısı kaldı. Onda da oyunla ilgili gelen en komik, en hüzünlü, en mantıklı yorumları sizlerle paylaşacağım.

(Eğer sitenizde haber yaptıysanız ve burada ekli değilseniz iletişim kısmından bana haber verebilirseniz çok sevinirim.)

concept1_sd

Domination Geliştirici Günlüğü v.1

Posted by | Flash @tr, Oyun Geliştirme, Oyun Tasarımı, Programlama, Uncategorized | 2 Comments

Domination, strateji ve simülasyon öğelerinin harmanlandığı, Civilization oyunlarından ve Game of Thrones kitaplarından büyük ölçüde esinlenilmiş, geliştirmekte olduğumuz son oyundur.

Şu anda oyun tasarımı ve programlamasını benim üstlendiğim projenin, görsel tasarımını Devrim Kunter yapıyor.

Oyuna her başladığınızda kendinizi tamamen rastgele yaratılmış bir Dünya’da, birkaç toprak parçasına sahip bir Lord olarak buluyorsunuz. Tıpkı sizin gibi Dünya’nın farklı noktalarına yine rastgele dağılmış olan başka lordlar da mevcut. Amacınız bu lordlarla yeri geldiğinde savaşıp, yeri geldiğinde barış antlaşmaları imzalayarak, doğru ticaret, doğru diplomatik hamlelerle, doğru teknolojileri keşfederek bu Dünya’da söz sahibi bir konuma yükselmek ve tabiri caizse, hükmetmek… Peki bunu nasıl yapıyorsunuz?

Domination konsept tasarımı – çizen: Devrim Kunter

 

Bu oyunla ilgili en büyük hedeflerimden bir tanesi, oyuncu ile oyun arasındaki iletişimi yitirmeden etkileşimi olabildiğince azaltmak. Vereceğiniz basit kararlar oyunun ilerleyiş biçimini büyük ölçüde etkileyerek her yeni oyunun sizin için yeni bir tecrübe olmasını sağlayacak. Oyunda etkileşime geçebileceğiniz şeyler çok sınırlı:

 • Saldırganlık seviyesi: Oyunda hangi topraklara saldıracağınıza tamamen bilgisayar karar veriyor. Yapabileceğiniz tek şey, savunmacı veya saldırgan bir oynanışa karar verebilmek.
 • Teknoloji / Ticaret oranı: Ticaret’e yönelip para kazanmak mı daha büyük bir öncelik sizin için, yoksa teknolojiye yönelip yeni keşifler yapmak mı? Aradaki oranı belirleyebilirsiniz.
 • Yeni araştırmalar: Yeterince zaman geçtikten sonra araştırmakta olduğunuz teknolojiyi keşfedersiniz. Böylece karşınıza çıkacak ekranda araştırmak istediğiniz yeni teknolojiyi de seçebilirsiniz.
 •  Diplomasi: Diğer lordlar ile bağlantıya geçip antlaşmalar imzalayabilirsiniz. Diplomasi ekranında yapabileceğiniz çok şey mevcut ancak bunları yapabilmek için ilgili teknolojileri de keşfetmeniz gerekiyor. Örneğin herhangi bir lord ile iletişme geçmek için Diplomasi teknolojisini (ve Diplomasi teknolojisinin önşartı olan Kağıt teknolojisini) keşfetmiş olmanız gerekiyor. Veya bir harita paylaşımı antlaşması önerebilmek için Harita Yapımı teknolojisini, lord’a gizli bir saldırı düzenlemek için Suikast teknolojisini, yiyecek stoklarını zehirlemek için Zehir teknolojisini keşfetmeniz şart.
 • Ordu / Halk oranı: Halkınız sizin için yiyecek üretip, ticaret yaparak para kazandırırken ordularınız sınırlarınızı büyütmenize yardımcı olacak. Aradaki dengeyi ise değişen koşullara göre siz belirleyebileceksiniz.
 • Rastgele Olaylar: Bulunduğunuz topraklarda bazen iyi bazen kötü rastgele olaylar meydana gelecek. Bu, topraklarınıza sığınmak isteyen göçmenler de olabilir, size büyük zarar verecek doğal afetler, bulaşıcı hastalıklar da… Bu durumlarda size her iki seçeneğin de avantajları ve dezavantajları olacak şekilde bir evet/hayır sorusu yöneltilecek. Vereceğiniz cevaba göre de ya risk alacaksınız, ya da önleminizi.

Oyunun henüz 20%’lik bir kısmı tamamlanmış durumda. Hem görsel, hem programlama, hem de oyun tasarımı açısından daha yapacağımız çok iş var. Gelişmeleri buradan paylaşmayı düşünüyorum. Her türlü öneriye ve eleştiriye açıktır. Şu ana kadar yapılmış olan kısmın vidyosunu da aşağıda izleyebilirsiniz.

 

Önemli Olan Tek Şey

Posted by | Uncategorized | 13 Comments

Aşağıda All That Matters (Önemli Olan Tek Şey) oyununun türkçe giriş metnini ve türkçe altyazılı vidyosunu bulabilirsiniz. Sevgiler…

– Başlangıç –

Gerçekte kaybolmak, hiç aranmamaktır.

Saatlerce, günlerce, yıllarca herkesin gözünün önünde durursun.
İnsanlar seni görür, dostlar yerini bilir, komşular sesini duyar.
Ama hiç aramazlar.

Ailen her gün üstünden geçip gider.
Hiç dokunmazlar.

Benim ruhum da böyle uçup gitti.
Günden güne ağırlaşan, sertleşen, kalın bir kabuk kaldı geriye.
Taş gibi.

Her taş gibi düşmeye başladım.
Ne zaman?
Hatırlamıyorum.

Ama bu sabah uyandım işte.
Her zamankinden erken uyandım.

Uyanınca,
Bir taş gibi düşerken
Bir tüy gibi hafifledim.
Zaman yavaşladı, sonra durdu.

Zamanı durdurmayı başardım.
Her şeyi hatırladım.

Herkesi nasıl kaybettiğimi
Kendi evim’de nasıl kaybolduğumu
İnsanları nasıl unuttuğumu hatırladım.

Bu karım Sydney; ne kadar da uzak görünüyor. Eskiden böyle değildi.
Billy şimdi bir delikanlı. Hızlı, enerjik hayat dolu. Doğduğu gün…Daha dün gibi..
İşte asıl yeni doğan burada! Toby. Hey ne zaman emeklemeye başladın sen?
Annem öldükten sonra, babam odasından hiç çıkmadı galiba. Merhaba bay Greer.  Baba! Uyuyor galiba…

Bugün, aslında herkesin beni nasıl unuttuğunu hatırladım.

Şimdi size bir hikaye anlatacağım.
Bu; ailemi yeniden bir araya getirmek için çıktığım yolculuğun hikayesi olacak.

– Yazan: Nedim Murat Gür

concept1_sd

Domination – Devlog Update 1

Posted by | Uncategorized @en | 11 Comments

Being one of the Lords in a randomly generated world, you will try to get more lands, discover better technologies, have bigger army and crush your opponents! That’s pretty much all about “The Lord”.

Platform: Flash

Genre: Simulation & Strategy

Inspirations: Game of Thrones(books), Civilization, Rebuild

Videos:

Devlog Video 1:

Screenshots:

   

  

 

There are 4 main elements in the game that lords can focus. Economy (Trading ), Army (War), Food (Farming), Technology (Science).

Being one of those lords, you will be able to easily change the ratio of how much you want to focus on these elements. I decided to make the game realtime simulation rather than turn-based. At least I want to see how it goes. So you can change those ratios anytime you want and see its effect. Actually that’s the biggest interaction player will do in the game.

There are lots of other things that lords must decide. Technology is one of them. There will be around 40 technologies with their own prerequisities. Pretty much Civilization style, you will decide which technology to discover and according to your tech rate & population & some other stuff, you will manage to discover that technology in time and select another one.

Technologies will affect the game in many ways. Let me give a few examples.
Writing: Allows to communicate with lords.
Mathematics: Allows to calculate income / outcome.
Migrating: Decreases the required army (10 / 20 / 30%) for invading empty lands.
Currency: Generates 3 / 5 / 7% additional income.
Mining: Generates additional gold per land each season.
Scouting: Allows to see 2 hex beyond your lands.
Sailing: Allows to sail to other continents.

So, technology was one of the things that player decides, what else?
There will be relations with other lords, they will demand something from you if they feel more powerful or even you will have the chance to demand if you have proper tech.

There will be completely random events (diseases, natural disasters, people disappearing, foods getting corrupted) that you can only read the result.

There will be simple YES-NO questions like “One of the villagers wants 10 gold for his loss of child fighting for you. Would you like to give the money / or kill the peasant.”
(okay that was not a yes-no question.)
or, 15 soldier of fortune wants to join you for 100 gold. Do you accept?
stuff like that.

I guess that’s all for now. I will try to keep this devlog updated, so if you want to learn more, have any suggestions or questions, shoot me in the comments.
You can also follow us on our: Domination Facebook Page

atm-o1

Best Birthday Present Ever

Posted by | Common, Game | 5 Comments

Meet Greer family, from my latest game, “All That Matters”.
From left to right: Mr. Greer, Sydney, Walter, Billy, Toby.
They are all tailored with love for my birthday by Gökçe Altun.
It’s the best birthday present I’ve ever got.

 

 

allThatMatters2

All That Matters

Posted by | Flash, Game Design, Game Development, Uncategorized @en | 27 Comments

The game I’ve been working on for last 4 months: It’s called All That Matters.

It’s about a father trying to re-union his seperated family.

I used to hate working on this game, but in the end I really liked the way it turned out.

It’s coming soon. Not very soon, haven’t even started looking for sponsor yet. If everything goes as planned it will be out in November. Like before, it will be free to play from your favorite browser.

More info about the game and hopefully a trailer will be coming soon. Really soon. Until then, <3

kucuk-prens

Elli Üç Dakika

Posted by | Uncategorized | No Comments

– Günaydın! dedi Küçük Prens.
– Günaydın! dedi satıcı.
Susuzluğu gideren, geliştirilmiş bir hap satıcısıydı bu. Haftada bir hap alınıyor, bir hafta susuzluk çekilmiyormuş.
– Bunları niçin satıyorsun? diye sordu Küçük Prens.
– Zamandan kazanılıyor, dedi satıcı. Uzmanlar hesap etmiş: haftada elli üç dakika kazanılıyormuş.
– Peki, bu elli üç dakika ne yapılıyormuş?
– Kim, ne isterse.
“Benim, dedi, Küçük Prens, harcayacak elli üç dakikam olsa, salına salına bir pınara doğru yürürdüm.”

 

“Ahmaklar zamanı nasıl öldüreceğini, akıllılar ise nasıl kazanacağını düşünür.” demiş Alain. Ben ona katılmıyorum. Ben daha çok Küçük Prens’in tarafındayım. Herkes, zamanın ne kadar değerli olduğundan ve boşa geçirilmemesi gerektiğinden bahseder. Bence zaman, bazen boşa geçirildiğinde daha değerli olur.

Herkes hayatında bir fark yaratmak ister ve bunun için, çevresininde etkisiyle, inanılmaz bir çaba gösterir. Buna rağmen aranan mutluluk bulunamıyorsa, bir de Küçük Prens’in yolunu denemekte fayda var. Belki de daha çok çalışmaya değil, salına salına bir pınara doğru yürümeye ihtiyacımız var.

My Mods World