Doğru Soruları Sormak

Posted by | May 02, 2013 | Oyun Geliştirme, Oyun Tasarımı | 2 Comments
robots_content

Kendine doğru soruları sormayı çok önemsemez insanoğlu. Çünkü sorudan bağımsız olarak verdiğimiz cevaplara aşık olmayı çok severiz. Halbuki sorusu doğru olmadıkça, değeri de olmaz cevabın – en mükemmeli de olsa.

Oyun geliştirmenin her aşamasında yaşanır bu sıkıntı. Görsel tasarımcı kaliteli bir eser ortaya koyduğunda hemen aşık olur işine. Çok kolaydır bir programcının eklediği bir feature ile kendi zekasına hayran kalması. Ya da bir bestecinin, yaptığı bir müzikle kendini başka diyarlarda bulması. Kısaca herkes çözüm üretebilir bir probleme, ya da şöyle söyleyelim: her çözüm, bir soru yaratabilir kendisine.

Benim gözümde iyi bir oyun tasarımı, her yönüyle doğru soruları sormayı başarmalıdır. Kaliteden önce bütünlük gelmelidir. Anlattığı bir dert olmalı, bu derde oyuncuları ortak etmelidir. Cevap üretmekten çok  soru sordurmalı, başarıya götürmeden önce biraz rahatsız etmelidir. Her çözümün bir bedeli olmalıdır. Bu sayede anlam kazanır.

Roby’i tasarlama ve geliştirme sürecinde buna özellikle dikkat etmeye çalışıyoruz.  Henüz cevabını bulamadığımız pek çok soru var aklımızda, ama işin keyifli kısmı bu aslında.  Sorular tatmin edici olduğu sürece, cevapların bir anda oluşmasına da ihtiyaç yok, herşey zamanla…

Her hafta Roby’den bahsetmeyi, görseller paylaşmayı, biraz da derdimizi anlatmayı planladık. Haftaya yine buradayız kısmetse.

 

2 Comments

  • UmutD says:

    Süper, merakla bekliyorum şahsen. :)

  • emrahozer says:

    Yaptigin ise disaridan bakmayi basarmak cok zor gercekten ve bir o kadar onemli. Oyun yapim surecini insalara acik yapmak bu isi biraz kolaylastiriyor diye dusunuyorum.

    Blog tutmaya geri donmen super olmus. Devamini bekliyoruz:)

Leave a Reply

Your email address will not be published.