Frozen Synapse

Posted by | July 28, 2011 | Uncategorized | No Comments
Frozen Synapse

Son zamanlarda oynadığım bazı şahane oyunlardan bahsedesim geldi burada.

Frozen SynapseA simultaneous turn-based strategy game.

 


Yani eş zamanlı sıra tabanlı strateji oyunu. Sizi duyabiliyorum, hem eş zamanlı hem sıra tabanlı nasıl olabilir bir oyun diyorsunuz muhtemelen. Öyle güzel yapmışlar ki…

Efendim oyunumuzda bir çeşit taktikçiyi canlandırıyoruz. Oyundaki her tur 2 bölüme ayrılıyor. İlki plan fazı. Bu safha da  bir grup askerimize önlerinde ki turda uygulamaları için çeşit çeşit emir veriyoruz. Aynı şekilde düşmanımızında olası hareketlerini düşünerek onlara da emirler verebiliyor ve simüle edebiliyoruz. Her tur gerçek zamanda 5 saniye kadar sürüyor. 2. bölüm sonuç fazı. Verdiğimiz emirlere göre birimlerimiz hareket ediyor ve düşmanla çarpışıyor. Tabi eğer iyi bir taktikçiysek düşmanlarımızın olası hareketlerini iyi planlamış oluyoruz o yüzden sonuçlar, plan aşamasında yaptığımız gibi oluyor. Fakat bunu beceremediysek ve düşmanımız beklenmedik hareketler yaptıysa bizim emirlerimiz de anlamsızlaşabiliyor ve savaşı kaybedebiliyoruz. Bu 2. fazda zaten sadece izliyoruz. 5 saniye sonra 2. tura geçiliyor, yine plan aşaması. Kaldığımız yerden devam ediyoruz birimlerimizin bir sonraki hareketlerini planlamaya.

Oyun aslında multiplayer olacak şekilde tasarlanmış fakat bu aşamaya geçmeden önce tutorial + singleplayer’ı bir kere bitirmeniz şiddetle tavsiye edilir. Zaten çok keyif alacağınızı tahmin ediyorum. Hoşuma giden şeylerden bir tanesi singleplayer oynarken bir bölümde başarısız olup tekrar başlattığınızda (bunu çok yapacaksınız) oyunun rastgele yaratılan yeni bir haritada başladığını göreceksiniz. Yani ezbere hareket etmeniz engellenmiş.

Oyun bana soracak olursanız inanılmaz karmaşık bir oyun. Fakat tutorial’ı çok güzel yapmış adamlar. Böyle bir oyun tutorial ile anlatılabiliyorsa heralde her oyun anlatılabilir diye düşünüyorum. Birkaç bölüm oynadıktan sonra ısınmaya başlıyorsunuz ve kendinizden emin bir şekilde havaya giriyorsunuz. Bir süre sonra plan fazında simülasyon yapma ihtiyacı bile hissetmeden direk sonuç fazına geçiyorsunuz.

Frozen Synapse bazı temel noktalara dikkat edilmediği takdirde çok başınız ağrıtacak bir oyun. Birimlerinize verebileceğiniz çeşit çeşit emir mevcut. Bir örnek vermek gerekirse, normalde bütün birimler düşman birim hedeflerine girdiği zaman çarpışmaya başlıyor. Fakat birimlerinizden birine “continue on sight” (görüş anında devam et hareketine) emiri vererek belli bir noktaya koşmasını sağlayabilir ve o noktadan sonra “engage on sight” (görüş anında çarpış) emri verebilirsiniz. Böylece yakın menzilli siaha sahip biriminizin yeterli mesafeyi sağlamadan çarpışmaya girmesini engellemiş olursunuz. Bunun dışında verdiğiniz emirleri zamanlayabilir (1 saniye sonra şu noktaya yürü gibi), biriminizi çömeltip doğrultabilir, istenilen noktaya bakmasını sağlayabilir, belli bir hedefi sallamamısını sağlayabilirsiniz. Ve bütün bu emirlerin hepsini tek bir turda da verebilirsiniz. Çömel – şu konuma git – 1 saniye bekle – ayağa kalk- öteki tarafa git – hedef al – vs. vs.

Görsel açıdan çok tatmin edici bir oyun değil, herşeyi sade ve basit tutmaya çalışmışlar. Bunun bilinçli bir seçim olduğunu düşünüyorum çünkü bu kadar komplike bir oyunda görsel detay ağır kaçabilirdi diye düşünüyorum. Zaten hedef oyuncu kitlesi olarak seçtikleri insanların buna çok dikkat etmeyeceklerini düşünmüş olmalılar. Yine de bu kadar gözü yormayan görseller seçselermiş daha iyi olabilirmiş.

Müziklere gelirsek… Ah o müzikler… Oyunu oynarken sizi inanılmaz gaza sokan müziklerini oyun oynamıyorken bile dinlemek isteyeceksiniz. Frozen Synapse’in müzik konusunda inanılmaz iyi bir iş çıkarttığını düşünüyorum. Aşağıda güzel bir örneğini dinleyebilirsiniz.


Sonuç olarak Frozen Synapse strateji türü oyun severlerin kaçırmaması gereken bir oyun. Fakat bir uyarı yapmakta fayda var. Çok karışık bir oyun olduğu için yeterince sabrı olmayan oyuncular çabuk sıkılabilir. Oyunu Steam’den satın alıp eşinizle dostunuzla multiplayer oynayabilirsiniz. Steam’den almak için tıklayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.